هفته نامه توسن

هفته نامه فرهنگی اجتماعی سیاسی استان سیستان و بلوچستان

هفته نامه توسن

هفته نامه فرهنگی اجتماعی سیاسی استان سیستان و بلوچستان

۱۰ مطلب در خرداد ۱۳۹۴ ثبت شده است

شماره 220 هفته نامه توسن منتشر شد

توسن | جمعه, ۲۹ خرداد ۱۳۹۴، ۰۱:۱۰ ق.ظ

شماره 220 هفته نامه توسن منتشر شد

  • توسن

دانلود توسن شماره 219 دوشنبه 18 خرداد

توسن | يكشنبه, ۲۴ خرداد ۱۳۹۴، ۰۴:۱۵ ب.ظ

دانلود توسن شماره 219 دوشنبه 18 خرداد


دانلود در ادامه مطلب

  • توسن

فعالیت انتخاباتی مدیران علی اوسط هاشمی

توسن | يكشنبه, ۲۴ خرداد ۱۳۹۴، ۰۴:۰۸ ب.ظ

توسن شماره 219 دوشنبه 18 خرداد 


گروه سیاسی توسن: با عنایت به نزدیک شدن به زمان انتخابات مجلس دهم در اسفند ماه، جریان ها و گروه های سیاسی استان سیستان و بلوچستان نیز سرعت فعالیتشان را بیشتر نموده اند و از گوشه و کنار خبرهایی مبنی بر شروع شدن برخی تحرکات انتخاباتی دو جریان اصلی سیاسی در استان دیده می شود.

بر پایه گزارش وبسایت خبری و تحلیلی زاهدان نیوز، از همین رو چندی پیش دادخدا خدایار  به عنوان سخنگوی اصوالگرایان استان با اعلام شروع فعالیت های انتخاباتی این جریان سیاسی افزود : با عنایت به پیچیدگی صحنه انتخابات مجلس شورای اسلامی مخصوصاً در این استان، اصوالگرایان در این مقطع از زمان در حال بررسی و شناسایی افراد و گروه هایی هستند که بنا دارند در انتخابات وارد شوند و اوضاع قابل پیش بینی برای هرگونه حضور یا عدم حضور افراد شاخص از جناحهای مختلف را رصد کرده و احتمالات مختلف را تحلیل میکنند؛ اما هنوز وارد مصادیق نشده اند. بعضی از شهرهای استان نسخه های ویژه برای انتخابات لازم دارند و به طور کلی هدف وحدت و تفاهم اصوالگرایان در انتخابات استان است و اگر لازم باشد اصولگرایان استان باید این آمادگی را در خود احساس کند که برای حفظ منافع کلان استان باسایر گروهها تبادل نظر و همکاری کنند.

  • توسن

علم آموزی زن از دیدگاه قرآن

توسن | يكشنبه, ۲۴ خرداد ۱۳۹۴، ۰۴:۰۶ ب.ظ

توسن شماره 219 دوشنبه 18 خرداد 


قسمت دوم

زنان معلم و محدث

برخى از زنان در تعلیم مردم به همسران پیامبر اقتدا مى‏کردند. بنا به گفته ابن خلکان مادر حسن‏بصرى که در سده اول هجرى زندگى مى‏کرده براى زنان داستان‏هاى دینى تعریف مى‏کرد و باسخنان پندآمیز آنان را موعظه و ارشاد مى‏کرد و این در زمانى بود که پسرش حسن به نقل‏داستان‏هاى دینى و تشکیل مجالس درس براى مردها مى‏پرداخت  .
مساجد، مراکز تعلیمات عمومى بود که زنان نیز مى‏توانستند به آن رفت و آمد کنند و درمجالس علمى آن حضور یابند. زنان در صدر اسلام نه تنها از حق تحصیل دانش برخوردار بودندبلکه این حق را هم داشتند که به تعلیم و نشر دانش بین زنان و مردان بپردازند و در بین آنان معلمان‏و استادانى در بخش‏هاى مختلف علوم اسلامى وجود داشت، به ویژه در زمینه علم حدیث که‏زنان مى‏توانستند در آن رشته به درجه استادى نایل شوند و در این‏باره با محدثان و حافظان بزرگ‏به قابت‏برخیزند و نمونه بارزى در امانت و عدالت‏باشند. کار زنان محدث به جایى رسید که‏علما و ناقدان حدیث اعتبار و اعتماد کاملى براى آنان قایل شدند که بسیارى از بزرگان از بین‏دانشمندان مشهور اسلام نتوانستند به این مرتبه از اعتماد نایل شوند. 

  • توسن

توسن شماره 219 دوشنبه 18 خرداد 

پس از  سخنان سریع رهبر معظم انقلاب مبنی بر عدم اجازه بازرسی از مراکز نظامی و بازجویی از دانشمندان هسته ای کشورمان، گروه ها و اقشار مختلف مردمی به این ندای رهبری به صورت گسترده لبیک گفتند. در همین راستا علما و سران اهل سنت سیستان و بلوچستان با بیان اینکه مراکز نظامی حریم شخصی ملت ایران است، عنوان کردند: ما اجازه بازدید از مراکز نظامی را به آمریکا نمی دهیم چرا که اعتماد به آمریکا سرنوشت سوریه و عراق را برای ایران به ارمغان دارد.

  • توسن

توسن شماره 219 دوشنبه 18 خرداد 


در حالی هنوز سناریوی قطعی برای فروش قانونی سوخت  در مرز توسط مسئولان استان رسانه ای نشده که به گفته استاندر قرار است این طرح با تغییرات جدید تا 20 خرداد امسال در شهرستان های سراوان و هیرمند اجرا شود، اما از صحبت های علی اوسط هاشمی می توان فهمید که مرزنشینان همچنان در چرخه فروش سوخت جایگاهی نداشته و خانه نشین هستند.

به گزارش توسن، در مرحله نخست اجرای طرح فروش قانونی سوخت توسط مرزنشینان بخشی از درآمد های فروش سوخت به صورت مستقیم به مرزنشینان داده می شد ولی به دلیل اینکه از همان روزهای نخست شیوه اجرای آن با اشکالاتی همراه بود و کارشناسان نیز به آن ایرادات جدی وارد می دانستند، خیلی زود شکست خورد و نتوانست بیشتر از چهار ماه دوام بیاورد.

اکنون  18 ماه از توقف اجرای این طرح می گذرد

  • توسن

حضور قطعی دکتر دهمرده برای کاندیداتوری در سیستان

توسن | شنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۲۷ ق.ظ

توسن شماره 219 دوشنبه 18 خرداد 

هر چه به ماههای پایانی سال جاری که همزمان است با برگزاری انتخابات مجلس دهم شورای اسلامی نزدیک می شویم , افرادی که قصد کاندیداتوری دارند به طرق مختلف این مساله را بیان می کنند.

یکی از کسانی که از مدتها قبل سخن از آمدن و نیامدن وی در صحنه انتخابات مجلس شورای اسلامی از حوزه سیستان بود , دکتر حبیب الله دهمرده می باشد.

  • توسن

شماره 219 هفته نامه توسن منتشر شد

توسن | شنبه, ۲۳ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۲۱ ق.ظ

توسن شماره 219 دوشنبه 18 خرداد منتشر شد.


  • توسن

دانلود توسن شماره 218 دوشنبه 4 خرداد

توسن | سه شنبه, ۱۲ خرداد ۱۳۹۴، ۱۲:۱۸ ق.ظ

دانلود توسن شماره 218 دوشنبه 4 خرداد

دانلود در ادامه مطلب

  • توسن

توسن شماره 217-دوشنبه 28 اردیبهشت

در ابتدای جنگ سرد و زمانی که رهبران از تهاجم اتحاد جماهیر شوروی به اروپای غربی واهمه داشتند، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را تأسیس کردند. این سازمان تحت سلطه آمریکا مأموریتی دفاعی برای خود تعریف کرده بود دفاع از اعضا در مقابل حملات کشورهای دیگر. این حمله هیچگاه روی نداد. مشخص نیست که آیا وجود این سازمان عاملی بازدارنده بود یا اینکه شوروی اصلا نیتی برای انجام این کار نداشت. شاید هیچگاه جواب این پرسش را ندانیم.

*سازمان ناتو بزرگترین و مجهزترین نیروی نظامی جهان را تشکیل می‌دهد

جنگ سرد پایان یافته و تهدید بلوک شرق نیز دیگر وجود ندارد. با این حال این سازمان به حیات خود ادامه می‌دهد و با ارائه بازتعریفی از خود به مثابه حافظ نظم نوین کنونی، ظاهرا مأموریت خود را تا ابد تمدید نموده است. این اتحاد نظامی که بزرگترین قدرت نظامی جهان را در اختیار دارد. هم‌اکنون سازمان ناتو با برخورداری از ۲۶ عضو در اروپا و آمریکای شمالی بزرگترین نیروی نظامی جهان را تشکیل داده است . برخلاف هدف اولیه این اتحاد نظامی، جهان پس از پایان جنگ سرد بود که اعمال قدرت آن را به عینه مشاهده نمود. ابتدا در یوگوسلاوی و سپس در پاکستان، افغانستان و لیبی جنگ‌های ناتو یکی پس از دیگری آغاز گشتند. در گزارش حاضر سعی می‌گردد تا پرده از جنایت‌های ناتو، بزرگترین گروه تروریستی جهان، برداشته شود.

  • توسن